D O   P Ě T I   P O Č Í T A T

Matematicky vzdělané čtenářstvo prosím o shovívavost za případné zjednodušující až nepřesné formulace v oblasti (čistě) matematického charakteru. Obsahem tohoto článku bude jen formální část, podoba číslic, s vědomím, že tvar číslic nemá vlastní počítací funkci.


Úvod

Číslice (případně cifra) je grafický znak používaný k zapisování čísel. Navzdory zásadní roli číslic při popisu čísel jsou pro moderní matematiku relativně nedůležité.

Povaha čísla*Z

Co je to vlastně číslo? Je snadné vidět, co jsou dvě ovce nebo dvě jablka; můžete je najít v reálném světě. Ale co je 2? Nikdy nepotkáte 2 na poli nebo v míse s ovocem. Symbol 2 není číslo, ale symbol čísla. Až do 19. století byla čísla považována za daná Bohem - prostě byla. Nikdo nemusel definovat pojem. Již v 19. století německý matematik Leopold Kronecker řekl: „Bůh stvořil celá čísla, vše ostatní je dílem člověka.“



Co všechno mohou číslice znamenat?!
A máme tu i hash!...


Něco z historie číslic

Pomůcky pro počítání, zejména používání částí těla (počítání na prstech), se s největší pravděpodobností používaly ve starověku stejně jako dnes. Existuje mnoho variací. Kromě počítání deseti prstů na rukou některé kultury počítaly i klouby i prostor mezi prsty a také prsty na nohou. Kultura Oksapmin na Nové Guineji používá k reprezentaci čísel systém 27 umístění horní části těla.



Schéma tělesných bodů, které k počítání používají papuánští domorodci kmene Oksapmin ve státě Papua-Nová Guinea, PG
zvláštní je, že při postupu místy na hlavě vynechávají ústa


Důležitým pojmem je číselná soustava, což znamená způsob reprezentace čísel. Číselných soustav je velké množství, v podstatě každá kultura lidských dějin si vytvořila svůj vlastní zápis čísel.



Babylonské klínopisné číslice pro zápis šedesátkové poziční číselné soustavy*K
Nula je reprezentována mezerou. Čísla 1 až 9 a také 10, 20, 30, 40, 50 mají speciální znaky.
Všechna ostatní čísla jsou složena jako součet těchto znaků: 11 = 10 + 1, 59 = 50 + 9 atd.


Staroegyptské číslice (nula byla „nic“ naznačovala se prázdnou mezerou); hieroglyfy mají i nečíselný význam: 1-hůl, 10-jho,*1 100-stočené lano, 1 000-lotos, 10 000-uhnutý prst, 100 000-žába, 1 000 000-Heh, personifikace-bůh nekonečna a věčnosti




Mayové čísla zapisovali pomocí dvacítkové soustavy teček a čárek - tečka měla hodnotu 1, čárka 5




Mayové měli také systém, kde jsou čísla od 1 do 19 znázorněna profily hlav jednotlivých mayských bohů,
např. číslo 3 bůh větru a deště, 7 jaguáří bůh podsvětí, 8 bůh kukuřice




Hebrejský ciferník hodin židovské radnice z poloviny 18. století v Maislově ulici ve čtvrti Josefov, Praha, CZ
Systém hebrejských číslic*H používá písmena hebrejské abecedy (alef´=1, bet=2, jod=10, atd).
Hebrejské číslice začínají na aleph (א) a pokračují směrem doleva, tedy proti směru pohybu hodinových ručiček obvyklému v českých zemích,*A ale i jinde, třeba v Egyptě...




Ciferník hodin v káhirském metru s východoarabskými číslicemi, EG
Tyhle dvě kultury (židovská a arabská) jsou opravdu dost rozdílné...


Následující tabulka ukazuje některé (dnes nejpoužívanější) číselné soustavy světa.



Číslice v několika systémech zápisu:
Braillovo písmo
hindsko-arabské
dévanágarí
východoarabské
čínské
čínské finanční
římské
cyrilice (vychází z velké řecké abecedy)


Dnes celosvětově nejrozšířenější systém pro symbolickou reprezentaci čísel je indicko-arabská číselná soustava nebo také indická číselná soustava. Je to tzv. poziční desítková číselná soustava. Soustava byla vynalezena indickými matematiky mezi 1. a 4. stoletím. Tento systém byl přejat perskými a arabskými matematiky v 9. století. Do období vrcholného středověku se tento systém prostřednictvím arabských obchodníků rozšířil do středověké Evropy.

Symbolika čísel

vznikla již ve starověku. Je rozsáhlá a různorodá, různé kultury stejným číslům přikládají různý nematematický - symbolický význam, leckdy přímo protichůdný, např. devítka je číslem šťastným v Číně, ale nešťastným v Japonsku, Aztékové ji považovali za nešťastné číslo bohů noci, Mayové naopak za šťastné. Za nešťastné číslo Mayové považovali šestku, kterou novodobý Západ má za číslo šťastné, neboť je to nejvyšší číslo které může padnout na klasické hrací kostce. Numerologie je jednou z nejstarších věd o symbolech. Platon ji považoval za „nejvyšší úroveň poznání“. Starořecký filosof Pythagorás (569–475 př. n. l.), někdy označovaný za „prvního opravdového matematika“ (či „otce čísel“), měl prohlásit, že „čísla vládnou všem věcem“.
Jedním z důvodů, proč někteří spojují 2 se zlem, je to, že biblická kniha Genesis nepoužívá formulaci „a bylo to dobré“, když mluví o druhém dni stvoření.



O nos...


Pythagorejci

Starořečtí*X Pythagorejci obmyslili konkrétní čísla mystickými vlastnostmi. Číslo 1 symbolizovalo jednotu a původ všech věcí, protože všechna ostatní čísla mohou být vytvořena z 1 přidáním dostatečného množství jejích kopií. Například 7 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1. Číslo 2 bylo symbolem ženského principu, 3 mužského; sejdou se ve 2 + 3 = 5 jako manželství. Všechna sudá čísla byla ženy, všechna lichá čísla muži. Číslo 4 představovalo spravedlnost. Nejdokonalejší číslo bylo číslo 10, protože 10 = 1 + 2 + 3 + 4. Toto číslo symbolizovalo jednotu vznikající z mnohosti. Navíc to souviselo s vesmírem. Jediný bod odpovídá 1, čára 2 (protože čára má dva konce), trojúhelník 3 a mezera 4. 10 tedy také symbolizuje všechny možné mezery.
Pythagojeci mj. vymysleli/zavedli pojem figurální číslo.



Ukázky trojúhelníkových (1, 3. 6, 10), čtvercových (1, 4, 9, 16) a pětiúhelníkových (1, 5, 12, 22) figurálních čísel*F


Podoba číslic

Numerologická symbolika čísla se na tvaru, podobě číslic v podstatě nepodílí. Mnohé tvary číslic byly ovlivněny nápodobou počítání na prstech ruky. Zajímavý pokus o vytváření nejpoužívanějšího systému zápisu čísel - hindsko-arabský poukazuje na počet úhlů, kterých je potřeba k vytvoření arabské číslice.



Ilustrace teorie vzniku arabských číslic počtem úhlů (teorie nule úhly nepřiznala...)


Nula

Nula představuje prázdný prostor nekonečna, prázdnotu, z které se rodí život a do níž se opět navrací. Nula je symbolem nejzazší možnosti. Mayové pojem nuly znali, zapisovali ji jako tvar podobný ulitě, který v sobě nesl symboliku ještě nenarozeného života.



Mayský znak pro nulu (též pro dvacítku v pozičním dvacítkovém systému, viz diagram výše)


Číslice v heraldice

Mezi obecnými figurami číslici neuvádí žádný relevantní heraldický zdroj. V církevní heraldice najdeme např. římskou číslici II na erbu arcibiskupa Sheehana ze Santa Fe, která má značit, že arcibiskup byl v bazilice sv. Petra v Římě v den zahájení 2. vatikánského koncilu.*C



Erb arcibiskupa Michaela Jarboe Sheehana, Santa Fe, New Mexico US (v levém dolním poli kupole svatopetrského chrámu v Římě, kde se konal II. vatikánský koncil)




Znak benediktinského kláštera v Lure, Haute-Saône, FR (tři vztyčené - přísahající, žehnající - prsty smad odkazují ke nejsv. Trojici)  •  Klášter kanonie v Lindau, Bavorsko, DE (může odkazovat na Manus Dei nebo Dextera domini - Ruka Boží či Pravice Páně, určitě se nejedná o sv. Pětici...)


V městské heraldice je použití číslic častější. Někdy je to datum, většinou vyjádřené rokem nějaké události významné pro tu kterou obec. V několika případech je to vzdálenost v mílích od sousedního významnějšího města. Český ekvivalent takového použití jsem nenalezl.
Desná (1691 založení obce), Kovářská, Plesná (1900 ves povýšena na městys).



Aberystwyth, UK (1277 je datem původní listiny udělené Edwardem I.)  •  Badménil-aux-Bois, Vogézy, FR (Na konci třicetileté války a po moru měla obec pouhých 19 obyvatel)  •  Cotobad, Galicie, ES (rok povstání proti napoleonské okupaci)*CC  •  Desná, Liberec, CZ (rok založení obce)  •  Hildmannsfeld, Rheinmünster, Baden-Württemberg, DE (znak dnes popisován jako symbol pro astrologické znamení Býk)




Kovářská, Chomutov, CZ (rok povýšení obce na městys)  •  Krásná Ves, Ml. Boleslav, CZ (proč zrovna osm hodin?)*KV  •  Laupersdorf, Solothurn, CH (komunita patřila ke čtvrté rotě druhého pluku armády domobrany. V té době se číslice 4 psala jako 8 otevřená dole.)  •  Minversheim, Bas-Rhin, FR (číslo čtyři pochází ze slovní hříčky s alsaským názvem obce „Mem fer she“, kde fer je asimilováno na vier, což znamená čtyři)  •  Quartu Sant'Elena, Sardinie, IT (mluvící znak: Quartum miles - latinsky čtyři míle - a od tamního průchodu Svaté Heleny, matky císaře Konstantina)




Quartucciu, Sardinie, IT  •  Settimo Rottaro, Piemont, IT (mluvící znak - sedm římských mil do města Ivrea)  •  Strahovice, Opava, CZ  •  Wetteren, Flandry, BE *V  •  Okres Zurzach, Aargau, CH (tohle je past, to není trojka, ale písmeno Z ve starobylé formě)


Z formálního hlediska je dnes zajímavé tvarování číslice čtyři, kterou tehdy psali jako otevřenou osmičku, jak vidíme na znaku obce německé Hildmannsfeld.

Číslice v korporátní identitě

Číslice často hrají důležitou roli ve vizuální identitě organizací zahrnujících několik částí, které se nejsnadněji odliší číslem. Tento způsob nacházíme např. u televizních kanálů, rozhlasových stanic, vojenských uskupení nebo u ročníků pravidelnějších akcí všeho druhu. u produktů z nějaké vývojové řady, apod.



1+1, komerční TV, 2024, UA  •  3 sat, stanice složená ze 3 částí, které mají symbolizovat fakt, že program vzniká ve spolupráci tří veřejnoprávních televizí — Něměcka, Rakouska a Švýcarska  •  TF1, první a nejstarší francouzský televizní kanál, logo 1975-1984, FR  •  TF1, 2013, FR




Slovenská televize Jednotka 2004-2012  •  Jednotka, logo od 2012, SK  •  Rakouský rozhlas 1, 2012–2017  •  od 2017, AT




ORF 1, 2000–2005, AT  •  ORF 1, od 2019, AT




Česká televize, 1993–1994  •  2007–2012  •  2012, CZ




Tele 5, soukromá volně dostupná televízní stanice, Grünwald u Mnichova, DE


Hezkou a hravou ukázkou, co lze s numery provádět, jsou plakáty karlovarského filmového festivalu v provedení Studia Najbrt. Někdy možná na hraně, ale často přimějí diváka zapojit se do hry s tvary číslic.

<

48. KVFF, 2013  •  49. KVFF, 2014  •  53. KVFF, 2018  •  55. KVFF, 2021  •  57. KVFF, 2023  •  58. KVFF, 2024




Obálky katalogů Bienále Brno : J. Rathouský 1974  •  R. Vaněk 1982  •  A. Najbrt 1998, CZ


A všehochuť číslic napříč žánry, styly, funkcemi... od nuly včetně výše



Zero Egg, společnost zabývající se potravinářskými technologiemi, mj. vyrábí vejce na rostlinné bázi, Kfar Saba, IL




Patriotická jednička motocyklové značky Harley-Davidson, Milwaukee, Wisconsin, US  •  Campus 1, luxuxsní studentská rezidence, Montreal, CA  •  1c, dodavatel softwaru, Moskva, RU  •  OnePlus Technology Co., Ltd., druhý největší výrobce smartphonů na světě, Šen-čenu, CN  •  First Dakota, první autorizovaná banka v Jižní Dakotě, Yankton, SD, US




3 sat, rozhlasové vysíláni z Nšmecka do tří okolních německojazykových zemí - Rakouska, Švýcarska a Lichtenšteinska, DE & nbsp;•  3 Three Fold, trojsložková alkoholická silně perlivá voda s ovocnou příchutí, MCBC (UK) Ltd., Burton-on-Trent, UK  •  Třetí láska, značka ženského spodního prádla, San Francisco, US  •  Rodina 3plus, chorvatská nevládní organizace na podporu rodin s třemi a více dětmi, HR  •  Okresní rada místní správy Tři řeky (odkazuje na řeky Chess, Colne a Gade, které protékají okresem), Hertfordshire, UK




ThreeFold Tech, Trojskladová Technologie, výstavba bezpečných internetových projektů, Lochristi, BE  •  Třetí divize, nižší liga proseionálního fotbalu, US  •  World Wide Web Consortium (W3C), mezinárodní konsorcium pro vývoj webových standardů pro World Wide Web, Cambridge Massachusetts, US  •  Herní konzole, vývoj fa Sony, 2006, JP




Domovni znamení U zlaté trojky, Tomášská ul. čp. 68, Malá Strana, Praha, CZ (kdeže lońské zlaté trojky jsou?...)




4 kitchens, tvorba web stránek, Austin, Texas, US  •  4 Fourr, zdroj: https://99designs.com  •  fourinsight, zdroj: logowik.com  •  Pivovar 4 synové, Huntington Beach, CA  •  Kanál 4, čtvrtá televizní služba ve Spojeném království, 1982, UK




Chanel N°5 (ano, psáno jako stupeň), považován za nejslavnější parfém světa, první svého druhu pojmenovaný podle čísla. uveden na trh v r. 1921 francouzskou módní návrhářkou Gabrielle „Coco“ Chanel  •  Give me five (Hight five), zdroj: logopond.com  •  5. královská dragounská garda Inniskilling, UK  •  5. divize nizozemské armády, NL  •  Koncept loga pro okres Davis, který má obsahovat informace o pěti různých městech v Davis County, US




6. kanál televize, Richmond, Virginie,US  •  6. peruť Royal Air Force, UK  •  9. velitelská jednotka podpory mise Crest US Army v Tichomoří  •  Motel 6, pohostinská společnost s řetězcem levných motelů ve Spojených státech a Kanadě  •  Seven six studio, fotografická zážitková agentura, US





7 Eleven, mezinárodní řetězec obchodů se smíšeným zbožím, s provozní dobou od 7:00 do 23:00, Irving, Texas, US  •  7 Up, limonáda s citronovo-limetkovou příchutí bez kofeinu,*7, vyrábí Keurig Dr Pepper, US (loga používaná v USA), US  •  loga od 2024 pro USA  •  pro území mimo USA




Výtvarná galerie, Pleasanton, California, US  •  Sedmé letecké síly (Korea Air Forces) tichomořských vzdušných sil US Army, US  •  Studio seven, haute couture, Athény, GR  •  Vývoj loga Bondovek, původní r. 1961 navrhl Joe Caroff z United Artists, pozdější verze mají jiné designéry *007




Super 8, celosvětový řetezec hotelů a motelů, US  •  8 à Huit je řetězec supermarketů a obchodů se smíšeným zbožím, otevřeno od 8:00 do 20:00, FR




9. vzdušná peruť US Army v 1. světové válce  •  Velitelství 9. jednotky podpory mise Crest (Pride of the Pacific) US Army, US  •  Cloud9 Esports Inc., organizování počítačových her, Santa Monica, US  •  Big red 9. I. Chermayeff, 1972, u čp. 9 West 57th Street, Manhattan, New York, US




The Big Ten Conference, nejstarší atletická konference NCAA Division I v USA, Rosemont, Illinois, US  •  Eleven production, zdroj: dribbble.com  •  11. výsadková divize „Vzdušní andělé“ US Army  •  DJ eleven, Brooklyn, New York City, US  •  11. sbor US Army (Číslo „11“ je takzvaná přirozená výherní kombinace ve hře v kostky a symbolizuje jak přirozený hazard, který podstupuje XI US Army Corps, tak přirozený vítězný tým, kterým se stane)




Onze, architektonické studio, La Paz, MX  •  Elleven, design studio, koncept, zdroj: https://stock.adobe.com/  •  Městská část Praha 11, CZ




XIV. sbor US Army  •  20th Century Studios, dříve jednoduše Fox, americké filmové studio, vlastník The Walt Disney Company, US  •  24seven Hotels, správa špičkových hotelů na západě Spojených států, Irvine, California, US  •  30. pěší brigáda, národní garda armády Severní Karoliny, US




44. pěší divize Národní gardy US Army  •  Film 44, Los Angeles, Kalifornie, US  •  46. pěší divize (fantomová jednotka), II. svět. válka, US  •  47, PR a komunikační agentura, Los Angeles, Kalifornie, US  •  47 studio, šperky, hodinky, New York, NY, US




Rukávová nášivka 50. pěší divize americké armády, US  •  55. pěší divize (fantomová jednotka), II. svět. válka, US  •  Heinz 57 (celá láhev a detail hrdla), číslo pochází z reklamního sloganu „57 druhů nakládané zeleniny“ z r. 1896, Pittsburgh, Pennsylvania, US




Miller 64, značka piva (které má 64 kcal) pivovaru Miller, Milwaukee, Wisconsin, US  •  U.S. Route 66, původní mezistátní dálnice v Americkém dálničním systému vedoucí z Chicaga do Los Angeles, dálniční štít v letech 1926–1948, US  •  Číslicová část („psychedelického“) loga XIX. letních olympijských her Mexico City 1968, MX, autoři loga: Pedro Ramirez Vázquez, Lance Wyman a Peter Murdoch




Polymer80, Inc. americký výrobce sad dílů střelných zbraní, včetně nedokončených rámů zbraní (také známých jako „80procentní“ rámy) používaných pro výrobu soukromě vyráběných střelných zbraní, Dayton, Nevada, US  •  Expo 86, Doprava a komunikace: Svět v pohybu – svět v kontaktu, Vancouver 1986, CA  •  Eighty-six Ideas, grafický design, Lisabon, PT (podobný princip jako na logu 49. KVIFF)  • 




200° COFFEE, pražírna kávy, kavárna, Nottingham, UK („200° Původně to byla teplota, při které pomalu pražíme zelená kávová zrna (ve stupních Celsia) a ideální teplota, při které se káva vaří (ve stupních Fahrenheita)




291, fotogalerie, Paříž, FR  •  808. námořní letecká peruť Královského australského námořnictva, AU  •  Florence 1, vzdělávání, Florence, Jižní Karolina, US




Formule 1, automobilový závod speciálních monopostů, logo od r. 1994 do r. 2017, Carter Wong  •  F1, logo od r. 2018, navrhla londýnská společnost Wieden+Kennedy (představuje dva vozy projíždějící cílovou čárou)  •  FIA Mistrovství Formule 2, závodní série vozů Formule 2, vznikla v roce 2017, když nahradila šampionát GP2  •  FIA Mistrovství Formule 3, vznikla 2019




Klasický štítek na džínách 501  •  Levi´s 501 original (i když - na původních byly kapsy v rozích vyztuženy cvočky)*LS  •  501 Levi´s, 150. výročí specifického střihu pracovních kalhot z janovské bavlněné celtoviny, US


Číslice ve sportovní identitě

Jakmile se stanou dostatečně velkými, začnou být hráči rozpoznáváni podle mnoha jiných faktorů, než jsou jejich jména. Přezdívky, podpisové pohyby a samozřejmě čísla dresů se stávají synonymem (toho nejlepšího). Dva příklady:
Michael Jordan v NBA. A nikdo se nepřibližuje Michaelu Jordanovi, pokud jde o slávu a popularitu na jejich basketbalovém vrcholu. Majkův skok se stal ikonickým, takže není pochyb o tom, že číslo 23 s ním bude vždy spojováno. „Můj bratr nosil číslo 45, což bylo moje číslo. Takže když jsme byli ve stejném týmu, nemohli jsme nosit stejné číslo. Tak jsem vybral polovinu toho, co měl jeho dres, což bylo 22,5, takže 23.“



Trika košíkářů v Dean Smith Center, Chapel Hill, North Carolina, US  •  Dres M. Jordana z doby, kdy hrál za Chicago Bulls, detai vitríny Chicago History Museum, Illinois, US




Jumpman (Skokan), logo bot fy Nike inspirované Jordanovou figurou (viz foto - Jordan tentokrát v červeném dresu)  •  The Spirit (Duch), sousoší s Jordanem před United Center, Chicago, US


Jaromír Jágr Jágrova volba čísla dresu tak byla vyjádřením odporu proti komunistům, který zastávala celá jeho rodina. „Když mě jako školáka hlídala babička, protože naši pracovali na poli, vyprávěla mi o těžkých dobách komunismu. Jako dítě jsem o nich věděl víc než mnohý dospělý,“ popisoval. Také tu byl další důvod, proč toto číslo použít. „V tom roce mi zemřel dědeček,“ řekl Jágr.



J. Jágr s maminkou a přítelkyní sledují slavnostní vyvěšení dresu číslo 68 ke stropu haly v Pittsburgu


Číslice v kultuře i jinde

Oblastí, kde se (nejen) výtvarníci každoročně vyřádí na co „nejoriginálnějším“ ztvárnění číslic, jsou novoročenky.



PF 2004, D. Kučerová  •  PF 2004, V. Rostoka  •  PF 2004, I. Chermayeff  •  PF 2012 a 2014, J. Solpera


Občas to připomíná surrealistické představy a asociace básníka ze stejnojmenné povídky Básník (Povídky z jedné kapsy, K. Čapek), který veršem „labutí šíje ňadra buben a činely“ vyjádří číslo vozu 235...!



Ilustrace k Čapkově povídce Básník, A. Born, 1994


Něco lingvistiky

Slovní obrat sbalit si svých pět švestek navodí otázku: A proč zrovna pět? Pět už člověk nevnímá jako jednotlivé samostatné položky, ale jako sumu, mnoho, neurčito. I český jazyk to odráží: dvě - tři - čtyři švestky, ALE pět švestek.
Když jsem se na to ptal své babičky, říkala, že jde o to sebrat si svých pár šestáků. Tehdy se říkalo šestek. Což se napokon změnilo na švestek, když už se šestáky jako platidlo nepoužívaly. Každopádně jde také o zajímavou alternativu.
A „Umět do pěti počítat“ je hovorový obrat, který vyjadřuje základní schopnost se orientovat a chápat souvislosti.

Závěr

Mnemotechnická pomůcka pro zapamatování římských číslic: „Ivan Vašek Xénie, Lijí Cín Do Mumie.“*IXM



Poznámky:


*1  Pro desítku narazíte i na jiné překlady: pata, držadlo košíku, podkova

*007  Číslo 007 je dekódovaná šifra německého diplomatického kódu, jeden z legendárních úspěchů britské námořní rozvědky

*7  Původ názvu je nejasný. Britvic (britský výrobce nealkoholických nápojů a distributor 7 up v UK) tvrdí, že název pochází ze sedmi hlavních ingrediencí v nápoji, zatímco jiní tvrdili, že číslo bylo odkazem na lithium obsažené v původní receptuře, které má atomovou hmotnost 7. Britvic také tvrdí, že název narážel na to, že 7 Up byl balen do sedmiuncových lahví, když se Coca-Cola a většina ostatních nealkoholických nápojů stáčela do šestiuncových lahví.

*A  G. Apollinaire (v překladu K. Čapka) je zvěčnil v básni Pásmo: „Pozpátku točí se ručičky hodin v židovské čtvrti“.

*C  2. vatikánský koncil konaný v letech 1962 až 1965 v Římě bylo shromáždění více než 2500 katolických biskupů. Byl to zatím poslední ekumenický koncil. Svolal ho papež Jan XXIII.

*CC  Obec Cotobad je slavná svým Canón de Pau - dělem ze dřeva, kterým se místní bránili v roce 1809 ve válce za nezávislost proti francouzským útočníkům.

*F  Figurální číslo – přirozené číslo, které lze vyjádřit pomocí nějakého rovinného nebo i prostorového tvaru.
O figurálních číslech se učí děti již v pátém ročníku základní školy.

*H  Hebrejská písmena/číslice mají jako egyptské svůj vlastní význam, např. alef=býk, bet=dům, jod=ruka, atd. Základní a řadové číslovky se musí rodem shodovat s podstatným jménem, které popisují. Není-li takové podstatné jméno (například telefonní číslo), používá se ženský rod. Pro řadové číslice větší než deset se používají základní číslovky a čísla nad hodnotu 20 nemají žádný rod.

*IXM  Jiné verze: Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města.

*K  Nad vznikem současné formy zápisu čísel se zamýšlejí různí koumáci. Zdroj: Veyis Gunes, Le Mans University and CNRS



Schéma ukazuje možnost, jak naše (indicko-arabské) číslice mohly vzniknout přímo ze sumerských klínopisných znaků

 

*KV  Na dotaz zaslaný obecnímu úřadu, jsem dostal odpověď: „Dobrý den, hodiny na našem znaku připomínají původní podobu obecního domu. Na původní obecní budově byla věžička se zvonem a hodiny. Tato věžička se při rekonstrukci budovy zbourala a hodiny odstranily. Osm hodin nic neznamená.
S pozdravem starostka obce“

*LS  Džíny Levi's 501 nejsou jen tak ledajaké džínoviny; jsou ikonou módy, představující nadčasový styl a robustní odolnost. "501" označuje specifický střih a styl, který zůstal populární napříč generacemi a stal se synonymem pro klasický americký denim. Toto číselné označení se stalo tak ikonickým, že okamžitě vyvolává představy o kvalitním denimu a ukazuje, jak lze čísla efektivně využít k reprezentaci vlajkového produktu značky.
Na nápad vyrábět ze stanové látky "jeans" kalhoty přišel bavorský Němec Levi Strauss, který se přistěhoval do Ameriky. V období zlaté horečky byli zlatokopové nadšeni z těchto praktických kalhot, šitých původně z janovské (podle francouzské podoby italského města Janov - G?nes, angl. výslovnost [džíns]) celtoviny. Byly patentovány v roce 1873 a jsou oblíbené dodnes, a to dokonce i původní model, který nese označení „Levi Strauss Co's Original Riveted 501 range, with button fly“, tedy džíny s cvočky a poklopcem na knoflíky. Původní cena džínů byla pak 1 americký dolar.
Tyto slavné značky demonstrují sílu numerických návrhů loga sdělovat hodnoty značky, historii a identitu kompaktním a zapamatovatelným způsobem. Ať už jde o luxus, pohodlí, rychlost, rozmanitost nebo nadčasový styl, čísla dokážou zachytit podstatu značky způsobem, který samotná slova nedokážou. Takže až příště uvidíte číslo vyzdobené na produktu nebo na výloze obchodu, pamatujte: není to jen číslo; je to příběh, symbol a prohlášení v jednom. .
Levi Strauss & Co. Levi's 501 Trademark, Levis.
V roce 1890 se patent na nýt dostal do veřejného vlastnictví; téhož roku byla produktům společnosti přidělena čísla šarží a „501“ bylo použito k označení slavných overalů do pasu s měděnými nýty. Společnost ztratila své záznamy při zemětřesení v roce 1906 a neexistují žádné informace, proč bylo toto číslo vybráno.

*V  Obec vlastnil rod Vilain XIIII (není to kupodivu pořadové číslo příslušníků rodu, všichni byli zapsáni čtrnáctí); původ čtrnáctky je vysvětlován různě - jedna verze tvrdí, že to bylo dědictví 14 akrů půdy; podle druhé verze na erbu komorníka císaře Karla V., který obsahoval 16 částí, patřila 14. část rodu Vilain.

*X  Řecké číslice jsou způsob zápisu čísel pomocí písmen řecké abecedy. Jedná se o příklad nepoziční číselné soustavy, podobně jako římské číslice. Tj. hodnota čísla se získá prostým součtem hodnot použitých znaků, a proto je potřeba mít znaky nejen pro jednotky, ale i desítky, stovky a další řády.
V dnešním Řecku se používají při podobných příležitostech jako římské číslice v Česku, pro běžné použití se používají arabské číslice.

*Z  Zdroj: britannica.com, autor: Ian Stewart



Původní text byl napsán v červnu roku 2024 a publikován ve Fontu č. 198/6/2024 (téma: IT firmy).

Zde uvedený text je jeho rozšířenou verzí. Obrazový doprovod je doplněn reprodukcemi v různých částech článku.

Rozšířená verze vznikla na podzim téhož roku po přezutí pneumatik na zimní provoz, za větru, plískanic, prvních mrazíků a sněhových vloček v krkonošském zákoutí.